Наприкінці 1940-х рр. Альфред Томатіс керував акустичними лабораторіями авіаційних арсеналів. Оглядаючи працівників, які страждають професійної глухотою, він зауважив, що зміни слуху у них завжди супроводжувалися голосовими дефектами. В цей же час Томатіс консультував і лікував співаків, які мають проблеми з голосом. Провівши експерименти за участю співаків і вивчаючи аудіограми, він зауважив, що їх аудіометричний профіль в точності збігається з профілем працівників арсеналу. Вокальні проблеми співаків були викликані порушеннями слуху. Томатіс швидко виявив існування зв'язку між голосом і слухом, згідно з якою "голос може відтворювати тільки те, що чує вухо".
У період 1950-1960 років в Академію наук Парижа були подані "Закони Томатіса".
У цих законах встановлено зв'язок між слухом і фонацією і, як наслідок, між слуханням і комунікацією. Зроблені відкриття дозволили Альфреду Томатісу розробити ідеальну програму корекції, яка забезпечувала перманентне відновлення всіх втрачених вокальних якостей співака. Ця програма, заснована на електронній системі звукових перемикань для стимуляції вуха, отримала назву "Електронне вухо".
У 1958 році "Електронне вухо" було представлено на Всесвітній виставці в Брюсселі і принесло доктору Томатісу золоту медаль за наукові досягнення.
Аналіз звукового повідомлення вухом і мозком відбувається і на емоційному рівні. Саме це відрізняє слухання від слуху. Надалі сфери застосування методу "Томатіса" істотно розширилися, і сьогодні до них відносяться емоційні розлади, проблеми з научінням і оволодінням мовами. Більше того, доктор Томатіс виявив, що для оволодіння іноземною мовою необхідна сенсорна інтеграція його звукових особливостей (ритму, сонорності, тембру та ін.). Тому в 1960-х рр. "Електронне вухо" набуло безліч нових параметрів, які дозволяють індивідуально налаштувати його відповідно з анамнезом індивідуума.
На цей період припадає також публікація першої книги Альфреда Томатіса "Вухо і мова» (1963), яка зробила його роботу відомою більш широкій аудиторії.
У 1970-х рр. до традиційного методу повітряної передачі звуку в навушниках додалася кісткова провідність, яка дозволяє підвищити ефективність передачі звукових сигналів і їх обробки мозком. Це технічне досягнення супроводжується удосконаленням пристрою перевірки слуху, яке використовується для проведення аудіотеста. Тепер цей пристрій дозволяє визначити індивідуальний профіль слухання. У цей період були опубліковані ще кілька робіт доктора Томатіса, у тому числі бестселер "Вухо і життя" (1977). Свідченням успіху методу стало створення центру професійної підготовки терапевтів із Франції, Швейцарії та Канади. Через кілька років центр буде відкритий для фахівців з усього світу. У 1980-х рр. метод "Томатіс" набуває все більшої популярності завдяки відкриттю спеціалізованих центрів в декількох європейських країнах, а також у США та Мексиці. У цей час тривають наукові дослідження і технічні розробки, і "Електронне вухо" постійно вдосконалюється; в ньому з'являються нові параметри: час затримки, прецесія, латеральний і нові частотні фільтри. У цей період побачили світ ще кілька робіт доктора Томатіса: "Вухо і голос", "Чому Моцарт?", "Схоластичні труднощі" і "Дев'ять місяців в раю".
У 1990-х була проведена стандартизація процедур з метою формування єдиної й універсальної методики, прийнятої в усьому світі. Гарантією ефективності та потенціалу методу "Томатіса" стала співпраця зі знаменитим Інститутом фізіології патології слуху у Варшаві, яким у той час керував професор Скаржинський.
У 2000 - 2005 рр. вдосконалення методу "Томатіс" відбувається за рахунок досягнень технічного прогресу; здійснюється перехід з аналогового на цифрове обладнання з метою кардинального поліпшення якості звуку пристроїв, їх надійність і точність. Надалі тривалість програм аудіотреніровань з використанням "Електронного вуха" була істотно скорочена без шкоди для її ефективності. Альфред Томатіс помер 25 грудня 2001 року, передавши кермо влади своєму синові Крістіану Томатису і його партнеру Тьєррі Гожаренгу. Вони заснували TOMATIS DEVELOPPEMENT SA.
В цей же час була створена професійна асоціація IARCTC, що об'єднує фахівців з усього світу, які володіють методом "Томатіс".
У 2005 - 2010 рр. завдяки зменшенню розмірів компонентів було розроблено інноваційне портативний пристрій "СОЛІСТЕН". Цей пристрій в точності відтворює ефект "Томатіс" і дає пацієнтам і клієнтам можливість проводити аудіотренування в домашніх умовах. Його можна придбати тільки у кваліфікованих терапевтів, пройшли спеціальну підготовку. У цей період, завдяки фінансуванню Євросоюзу, 220 державних і приватних шкіл були оснащені обладнанням для аудіотренувань за методом "Томатіса" з метою підвищення успішності.
З 2010 року у світі щорічно проводиться більше 30 тренінгів професійної підготовки. TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A. безперервно шукає шляхи підвищення доступності та ефективності методу, а також його популяризації.